Ya ben kendi bilgisayarıma format atmıyorum. Malum sitelere girme. Herşeyi öğrenmişsin, VPN den tut da DNS ayarlarını değiştirmeye kadar. Bir zahmet malum sitelerde harcadığın vakti format atmayı öğrenmeye harcasan nasıl olur.

Birde şöyle bir durum var, tamam yeni tanıştık, ben bütün işlerimi bırakacagım ve senin eski bilgisayarına format atacagım. Ona yazıcıyı bağlayacağım, bunun karşılığında içinden acaba para versem mi diye niye düşünüyorsun. Verme! teklif bile etme. Zaten ben kabul ettiysem problem bendedir. Arada yazı çalışmayınca kartuş doldurmaya, mouse bozulunca benim mausemi almaya bile kalkışabilirsin.

Şu açıdan olaya bakar mısın. Arabamın rot balans ayarı bozuldu, yeni bir rot balanscıyla tanıştım şansa.  Elemana diyorum benim rot balans bozuk, gidip yaptırıyorum mecbur ödeme yapacagım degil mi. Bakın bu örnekte direk rot balansı rot balanscıya yaptırıyorum ve para veriyorum.

Şimdi sizin yaptığınız olaya geliyorum. Yeni bir aksesuarcı ile tanıştım, adamdan arabamın rot balansını tamir etmesini istesem uygun olur mu? Üstüne ısrar etsem uygun olur mu? Sen yaparsın ya sonuçta aksesuarda arabayla ilgili rot balans da. (Sonucta yazılım da bilgisayarla ilgili format da). Üstüne para vermesem olur mu? Üstine haftada bir lastik hava kaçırıyo diye arasam olur mu?

Olmaz ise sen niye yapıyorsun….

Bir diğer konuya geleceğim burada developer arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak istemiyorum. Dediklerimi yapmayınız ama arkadaşlar eğer format atmaktan daha iyi yetenekleriniz varsa ve o yetenekleriniz size daha çok para kazandırıyorsa format atmayın. Evrensel düşünün, sizin yapacağınız bir site bir uygulama belkide bir insanın hayatını kurtaracak, belki çevre kirliliğini engelleyecek. Ama siz orda ne yapıyorsunuz sizinle yeni tanışmış neden bilgisayarı bozuldugu belli olmayan (ki muhtemelen ….) kişinin format olayına takıldınız, kendinizi yıpratıyorsunuz. Hayır deyin, tamam iyi niyetlisiniz ama bırakın herkes kendi işini yapsın.

Size verecekleri tepki “Ne biçim yazılımcısın format atamıyorsun?”

Bakın birde size psikolojik baskı uyguluyor. Sizin kendinizi bu insana kanıtlamanız mı gerekiyor? İş görüşmesinde misiniz? Bu çirkeflik nedir yahu?

Burada yine developer arkadaşlara tavsiyede bulunacagım, uygulayıp uygulamamak size kalmış. Hali hazırda çoğu bilgisayar Windows kullanıyor. Muhtemelen %90 sizden windows kurmanızı isteyecekler. Öncelik’le olaya dinimiz açısından bakalım. Fiyatı belli olan bir ürünü sizden bedavaya kurmanızı istiyor. Olay bu tür kişilere şöyle açıklanabilinir: Öncelikle bunun haram oldugunu ve profesyonel version bir windows 10 un 2000 lira dan fazla olduğu İkinci olay ise olay yasal olmadığı. Ve bunun yaptırımlarının olabilecegi. Bu iki sebepten biri yüzünden kurmuyorum.